Asertywność sukcesem w trzymaniu diety – kuszenie przez bliskich do słodkich rzeczy

 

Wiele osób, które decydują się przejść na dietę lub zmienić na stałe swoje nawyki żywieniowe zmaga się z problemem jakim jest kuszenie przez bliskich do spróbowania słodkich przekąsek lub sięgnięcia po przysłowiowe „ciasteczko”. W takiej sytuacji problemem jest asertywność, ponieważ często trudno jest powiedzieć „NIE”. Jak zatem zachować się kiedy bliscy kuszą słodkościami podczas diety?

Gdy najtrudniej bywa z… bliskimi

Dieta dietą, ale kiedy trafia się rodzinny obiad lub spotkanie w gronie znajomych i ktoś częstuje tortem to trudno odmówić. Zdarza się więc, że najtrudniejsze w utrzymaniu diety jest sprzeciwienie się postawie bliskich osób. Jeśli dodać do tego fakt, że często już sama zmiana nawyków żywieniowych jest trudna i stresująca i trzeba mierzyć się z niezrozumieniem przez inne osoby, w tym również te najbliższe, to ponadto brak asertywności w przypadku namawiania do ściągnięcia po słodycze może nawet spowodować, że przerwie się dietę. A nie na tym rzecz polega. Jak zatem zachować się w takiej sytuacji?

Asertywność, czyli klucz do sukcesu w czasie diety

Aby na stałe zmienić nawyki żywieniowe, odżywiać się zdrowo, z pozytywnym skutkiem dla samopoczucia i sylwetki, trzeba przede wszystkim wytrwać w postanowieniu i być konsekwentnym, czyli nie poddać się emocjonalnym szantażom ze strony bliskich osób i nie złamać wyznaczonych wcześniej zasad. Jest to szczególnie trudne kiedy bliscy, zamiast wspierać, kuszą aby zjeść np. słodycze. W takiej sytuacji niezrozumienie przez bliskie osoby dotyka sfery emocji, która jest ważna w relacjach. Dlatego warto dokładnie wytłumaczyć decyzję o zmianie nawyków żywieniowych. Nawet jeśli bliska osoba nie zrozumie takich postanowień to powinna uszanować tę decyzję.

Asertywność i konsekwencja, czyli kiedy słowo „NIE” nabiera głębszego znaczenia…

Wytrwałość i konsekwencja to jedyna droga do osiągnięcia celu jeśli chodzi o trwałą zmianę nawyków żywieniowych. Warto to sobie uświadomić, ponieważ tak naprawdę nie ma znaczenia czy sami złamiemy zasady diety, sięgając po cukierki, czekoladki lub sałatki z sosem majonezowym, czy też skusimy się na pyszne torty urodzinowe ulegając szantażowi emocjonalnemu bliskiej osoby. Zawsze warto wybierać konsekwencję i być zdrowym egoistą, bo tak naprawdę każda sytuacja z odmówieniem zjedzenia czegoś, co nie jest dozwolone w czasie diety przybliża do sukcesu jakim jest poprawa zdrowia, samopoczucia i wyglądu. Warto sobie też uświadomić, że nie da się zmienić myślenia innych osób, natomiast zawsze można próbować wytłumaczyć własny punkt widzenia i swoje priorytety. Jeśli bliscy to zrozumieją – to dobrze, a jeśli nie – to również trzeba to zaakceptować, wierząc, że to co się robi ma sens.

Dobra dieta to skuteczna dieta, czyli taka w czasie której sięga się po zbilansowane posiłki, pełne witamin i minerałów. Jeśli brakuje Ci czasu by przygotować je samodzielnie to skorzystaj z cateringu Burak Dieta. A ponadto pamiętaj, że asertywność to Twój klucz do sukcesu, a małe kroki i umiejętność powiedzenia „NIE”, gdy bliscy namawiają by skusić się na „coś słodkiego” to nic innego jak droga do sukcesu. Warto być wytrwałym by go osiągnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *