Jak działa krem rozjaśniający skórę

Opalenizna ciągle jest w cenie, ale nie pragnie się jej już tak bardzo jak jeszcze kilka lat temu. Badania nad szkodliwością nadmiaru słońca czy nawet opalania w solarium, nieco poskromiły apetyt na brązową cerę. Oprócz badań pojawia się też nowa tendencja w modzie. Coraz więcej pań zachwyca się porcelanową cerą młodych Japonek. Częściej niż kiedykolwiek wcześniej padają pytania o krem rozjaśniający skórę.

Rozjaśniające skórę maseczki i wyciągi roślinne czy krem?

Chyba każda kobieta choć raz w życiu próbowała eksperymentów z maseczkami na twarz i dekolt. Niektóre sięgają po ten środek regularnie. Jedne robią to amatorsko w domu, a inne przy pomocy kosmetyczki.

Maseczki są dość skutecznym sposobem na rozjaśnienie skóry i w jakiejś mierze mogą pomóc w poprawie jej wyglądu. Niewątpliwie są też kłopotliwe w stosowaniu i dość czasochłonne. Dlatego coraz częstszą alternatywą dla nich jest krem rozjaśniający skórę.

Krem rozjaśniający skórę

Trudno szczegółowo opisać wszystkie dostępne na rynku kremy i preparaty wybielające. Proponuję przyjrzeć się tym środkom na przykładzie jednego z nich – profesjonalnego kosmetyku do pielęgnacji twarzy. Jest to właśnie wysokiej klasy krem rozjaśniający skórę. Z racji, iż produkt ten zbiera bardzo pozytywne komentarze i recenzje, wydaje się być najlepszym przykładem do omówienia.

Jego podstawowym składnikiem jest arbutyna. Jest to pochodna, a dokładniej beta-glikozyt hyrdrochinonu. Hydrochinon jest jednym z najczęściej używanych składników wybielających w pojawiających się w sprzedaży preparatach rozjaśniających skórę. Ma silne działanie depigmentacyjne i redukujące. Blokuje tyrozynę – enzym katalizujący syntezę melaniny w początkach jej wytwarzania przez organizm.

Arbutynę pozyskuje się z bergeni crassifoli i z bergeni cordifoli ora grusz pirus communis. Krem rozjaśniający skórę może także zawierać arbutynę z mącznicy lekarskiej lub borówki brusznicy.

Kolejnym ważnym składnikiem jest retinol czyli popularna witamina A. Swoim działaniem opóźnia ona starzenie się skóry. Poprawia kolor i ujędrnia, a także przyspiesza regenerację komórek. Witamina A również przeciwdziała pigmentacji. Obok niej krem rozjaśniający skórę zawiera witaminę C (kwas askorbinowy), która jako silny antyoksydant dobrze chroni skórę przed promieniowaniem. Rozjaśnia cerę dzięki spowolnieniu procesu wytwarzania melaniny. Podobnie dobroczynny wpływ ma witamina E.

W składzie kremu znajdziemy także sok z grejpfruta zapobiegający infekcjom skóry. Oprócz tego dodano kilka innych antyoksydantów oraz wyciągów roślinnych, które mają za zadanie nawilżać skórę.

Nawilżanie

Nad funkcją nawilżającą, jaką pełni omawiany krem rozjaśniający skórę, warto się na chwilę zatrzymać. W tym celu do kosmetyku dodano alatoninę. Zbyt często zapomina się o tym, że wysuszona skóra może stać się przyczyną wielu chorób dermatologicznych. Nie wystarczy regularne mycie. Trzeba także zdawać sobie sprawę, że zwykłe mydła też powodują wysuszanie skóry, a nadmiernie chlorowana woda, jaka dociera do naszych mieszkań, zupełnie jej nie służy.

Zapewne nikt nie sięgałby po krem rozjaśniający skórę, gdyby jego rola ograniczała się tylko do nawilżania. Informacje o tego rodzaju działaniu traktuje się dość pobieżnie i nie przywiązuje do niej wagi. To błąd. Być może dla zdrowia skóry, a więc także dla urody, nawilżanie jest ważniejsze niż samo rozjaśnianie. Zwłaszcza w obecnych czasach, gdy nasza higiena osobista sprowadza się do korzystania z szerokiej gamy środków zawierających silne substancje chemiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *