Białe zęby poradnik dla każdego

Białe zęby to podstawa atrakcyjnego wyglądu. Dla wielu to tez podstawa zawodowego sukcesu. Dziś zadbany, biały i równy uśmiech musza mieć nie tylko gwiazdy srebrnego i szklanego ekranu. Trudno wyobrazić sobie poważnego polityka z widocznymi brakami w uzębieniu, dziennikarza z zaniedbanymi zębami, z nawet prezesa lub menedżera prezentującego kamień nazębny. Białe zęby to już obowiązek zadbanego człowieka! Podpowiadamy, jak je uzyskać.

Czy każdy może mieć  białe zęby? W zasadzie tak, to tylko kwestia czasu, dobrania odpowiednich środków, a w skrajnych przypadkach – dużych nakładów finansowych.

Od czego zależy kolor zębów?

Dlaczego jedni mają białe zęby, a inni muszą o nie walczyć? Podstawą jest tu naturalny kolor szkliwa, kory jest naszą indywidualna cechą, podobnie jak kolor oczu czy włosów. Niektórzy mają zęby o ciepłym, kremowym zabarwieniu, inni dość ciemne szkliwo. W takiej sytuacji uzyskanie idealnie śnieżnego odcienia może być niemożliwe (ale i na to da się zaradzić!) Uwarunkowanie genetyczne to tylko jeden czynnik. Warto też wiedzieć, że zęby ciemnieją wraz z wiekiem, to jedna z oznak starzenia się organizmu. Niebagatelny wpływ na kolor szkliwa ma tez dieta i nasz tryb życia. Ciemne szkliwo może być efektem przyjmowania niektórych leków w dzieciństwie, przede wszystkim z grupy antybiotyków. To jednak przypadki skrajne, często na nieładne zęby zapracowujemy sobie sami własną niefrasobliwością i zaniedbaniami. Kolor zębów zależy od diety. Negatywnie na biel wpływa czarna herbata, czerwone wino i kawa. Także palenie papierosów w szybkim tempie zrujnuje ładny wygląd zębów. Jeśli więc chcesz mieć białe zęby, musisz unikać tych substancji.

Metody wybielania zębów – przegląd

Pasta wybielająca zęby to preparat, jaki znajdziesz w każdej drogerii czy supermarkecie. Wbrew obietnicom producentów trudno jednak liczyć na to, że używanie pasty zmieni kolor szkliwa. Pasta może pomoc ci jedynie w usunięciu osadu czy kamienia nazębnego, o ile problemy te nie są nasilone. Jest natomiast świetną profilaktyką. Jesli masz białe i zadbane zęby, stosuj pastę wybielająca, by jak najdłużej utrzymać ten efekt. To samo dotyczy wybielających gum do żucia. Na pewno nie zmienią one naturalnego koloru szkliwa.

Preparat do domowego wybielania zębów

W sklepach internetowych znajdziesz już wiele preparatów do domowego wybielania zębów. Działają one silniej niż pasy, ale słabiej niż preparaty stosowane przez stomatologów. Godny polecenia jest Idol White, jest to żel wybielający zęby bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych. Pomaga on realnie zmienić kolor szkliwa o kilka odcieni. Jest przy tym bezpieczny, nie powoduje nadwrażliwości i krwawienia dziąseł.

Ultradźwięki i piaskowanie

Najlepsza metoda, by mieć białe zęby to starannie oczyścić je z osadu, nalotu i kamienia. Niestety, nawet najlepsza pasta do zębów nie poradzi sobie z tym zadaniem, niezbędna jest pomoc stomatologa. warto raz w roku, lub częściej jeśli palisz papierosy i pijesz kawę udać się do dentysty na czyszczenia zębów. Zwykle odbywa się to w kilku krokach. Pierwszy to skaling czyli rozbicie kamienia nazębnego ultradźwiękami. Następnie wykonuje się piaskowanie, by usunąć osad i nalot. Kolejny etap to polerowanie zębów z użyciem pasty ścierająco nabłyszczającej. Na zakończenie możliwy jest też zabieg fluoryzacji lub lakierowania zębów, by zabezpieczyć je przed próchnicą. Zabieg ten nie zmienia koloru szkliwa, ale często zęby stają się jaśniejsze i błyszczące, bo znika z nich osad i drobne przebarwienia.

Wybielanie zębów metodą nakładkową

Wybielanie zębów metodą nakładkową to sposób łączący wybielanie u dentysty z wybielaniem w domu. Na początek idziesz do stomatologa, ktory wykonuje na wymiar szyny nakładane na górną i dolną szczękę. Wykonuje też pierwsze, najsilniejsze wybielanie żelem o dużym stężeniu. Następnie w domu, wedle instrukcji stomatologa nakładasz szyny wypełnione słabszym żelem wybielającym, najczęściej na noc. Ostatni etap to kontrola efektów u lekarza. Metoda nakładkowa jest skuteczna i bezbolesna, jej wada jest dość długi czas trwania kuracji, wymaga też samodyscypliny.

Wybielanie zębów lampą to jedna z najnowszych metod, by mieć białe zęby. Także tutaj wykorzystuje się żel wybielający, jednak po aplikacji jest on poddawany działaniu lampy emitującej zimne, niebieskie światło, która aktywuje składniki rozjaśniające szkliwo. Cała wizyta u stomatologa trwa około godziny, zęby są rozjaśnione nawet o kilkanaście odcieni, choć trzeba wziąć pod uwagę ich wyjściowy kolor. Jest to metoda bezpieczna i bezbolesna, aczkolwiek dość kosztowna. Alternatywą mogą być dostępne już w sklepach zestawy do domowego wybielania zębów żelem i lampą.

Laserowe wybielanie zębów oferowane jest tylko w niektórych klinikach stomatologii estetycznej. To metoda najskuteczniejsza, ale też najdroższa. Jej koszt jest jednak niższy niż cena założenia licówek, które gwarantują zęby nie tylko idealnie białe, ale też o perfekcyjnym kształcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *