Jak wybrać odpowiedni strój do żeglowania

Decydując się na zakup odzieży żeglarskiej powinniśmy wiedzieć, czego powinniśmy szukać w zależności od naszych potrzeb. Ubranie na żagle nie należy do najtańszych, a cena zmienia się diametralnie w stosunku do kilku cech charakteryzujących kurtki transoceaniczne w porównaniu do tych, które będą używane na polskich jeziorach podczas dość krótkiego, letniego sezonu.

Kryteria praktyczne

Ważnym aspektem odzieży żeglarskiej jest jej jakość na którą składa się kilka cech. Po pierwsze jest to nieprzemakalność. Oceniania według materiału i konstrukcji czyli tkanina nie powinna pochłaniać wody a zewnętrzne krańce danego ciucha muszą mieć możliwość regulacji, żeby dopasowały się do naszego ciała. Dzięki temu woda nie będzie przedostawać się przez rękawy, kołnierz czy kaptur. Drugą cechą jest oddychalność wynikająca ze składu tkaniny. Odzież powinna mieć zdolność odprowadzania pary wodnej, którą wytwarza nasze ciało podczas wysiłku. Nie chodzi tutaj jednak o zabieranie jednocześnie ciepła. Najmniej wydajne w tej kategorii są ubrania wykonane z jednej warstwy gumy, nieposiadające membrany. Idąc dalej propozycją lepszą jest system dwuwarstwowy z membraną a już najlepiej oddycha odzież uszyta z trzech warstw tkaniny z membraną.

Membrana to cienka folia, która posiada pory mniejsze od cząsteczki wody ale większa niż cząsteczka pary wodnej. To pozwala na odprowadzanie pary wodnej i nie wpuszczanie wody w stanie skroplonym.

Dodatkowe udogodnienia

Krój kurtki idealnej powinien mieć wysoki kołnierz, z wytrzymałą ale lekką polarową podszewką, co uchroni nas przed zbyt ostrym wiatrem. Podszewka zapewnia utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała.

Kolejnymi plusami odzieży żeglarskiej jest wzmocnienie w miejscach styku ze sprzętem na pokładzie czyli wszyta kordura. Nasz sztormiak i spodnie nie zużyją się wtedy zbyt szybko.

Na kapturze powinniśmy mieć regulacje, które dadzą nam szerokie pole widzenia za pomocą przezroczystych paneli. Rynienka wokół daszka uchroni nas przed spadaniem kropli deszczu na twarz.

Sama odzież powinna być stosunkowo lekka i elastyczna, która pozwoli nam na swobodne ruchy.

Kierując się tymi kryteriami na pewno odnajdziemy najlepszą dla nas odzież na żagle, dając nam komfort i przyjemność z pływania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *