Rezonans magnetyczny Warszawa Bielany

Funkcjonalności, zalecenia i ograniczenia przy rezonansie magnetycznym

Rezonans jest badaniem obrazowym coraz to wykorzystywanym w diagnostyce. Pozwala na analizę całego ciała czy też jego określonej części pod kątem stanu zapalnego, uszkodzenia czy zmian nowotworowych. Pacjent podczas badania spoczywa w wąskim tunelu automatu. Kiedy trzeba zrobić badanie, w jaki sposób się do niego przygotować?
W ramach diagnostyki obrazowej przeprowadza się przeważnie USG i RTG, uzupełniająco także MRI. Wszystkie powyższe badania mają mnóstwo zalet ale i ograniczeń. Stąd tak istotne jest uzupełnianie się ich razem, zwiększając szanse na właściwą diagnozę a później odpowiednie terapie.
Ogromnym plusem badania MRI może być uzyskanie precyzyjnych widoków z racji między innymi zastosowania kontrastów i przglądania ciała pod wieloma płaszczyznami. Nowoczesne maszyny pozwalają analizować całe ciało, ale również jego konkretne organy. Penetracji podlegają tkanki miękkie, mięśnie, stawy, kości i układ nerwowy. Iście wielonarządowa analiza sprawdza się w badaniu procesów rakowych, guzów ale również analizie rozległych urazów, nazywaniu i lokalizowaniu bólu nieznanego pochodzenia.
Obok mnóstwa zalet i nieinwazyjnego charakteru badania MRI ta metoda ma również wady. Przede wszystkim może być to, że rezonans magnetyczny warszawa jest badaniem statycznym, badany musi leżeć w jego trakcie spokojnie co problematyzuje wykonanie badania dynamicznego bardzo istotnego przy schorzeniach choćby narządów ruchu. Niestety na realizację MRI w Polsce do dziś oczekuje się dość długo. Prędzej dostępne są RTG bądź USG. Jest opcja wykonania MRI na własną rękę, cena jednak to często kilkaset złotych za wskazany obszar ciała.
Rezonans magnetyczny warszawa nie oddziaływuje niekorzystnie na organizm, jednak wyłączeni z badania są pacjenci z rozrusznikami serca, sztucznymi zastawkami czy neurostymulatorami. Do kontrastu podawanego w razie potrzeby w trakcie badania przeciwwskazaniem są wszelkie uczulenia.

Wskazania do rezonansu

Po przeprowadzeniu podstawowych badań obrazowych i laboratoryjnych lekarz, dla pokrycia co do wstępnej diagnozy, kieruje chorego na MRI. Może to być rezonans całego ciała, głowy, jamy brzusznej albo miednicy, serca, kręgosłupa, klatki piersiowej, stawów i kości. Ważnym wskazaniem jest diagnozowanie chorób układu nerwowego, chorób nowotworowych, stanów po urazach tkanek miękkich, chorób naczyniowych, schorzeń układu kostno-stawowego, mięśni. Mogą to być m.in. dyskopatie kręgosłupa, stany zapalne albo zanik mięśni, uszkodzenia więzadeł, obrzęki kończyn, stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, tętniaki, wady rozwojowe, stany zapalne mózgu, urazy głowy, choroby serca, układu krwionośnego, nowotwory.
Jak widać rezonans magnetyczny warszawa bywa pomocny w wykrywaniu schorzeń całego organizmu. W sytuacji gdy nie ma przeszkody do wykonania badania, poddany może mu być każdy, po zrobieniu wywiadu.
Na samo badanie należy przyjść w nie krępującym ubraniu bez metalowych elementów, nie wnosić kluczy, kosztowności, telefonu, kart i urządzeń elektronicznych, dysponować dowód osobisty, wynik poziomu kreatyniny (w razie potrzeby zastosowania kontrastu), przyjść na rezonans magnetyczny warszawa bez posiłku, bez makijażu, pianki czy lakieru na włosach. Nie wymaga się rezygnacji stale zażywanych leków.

Jak działa MRI?

Podczas rezonansu badany przebywa w kanale. MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe. Skaner urządzenia wytwarza mocne pole magnetyczne działające na atomy wodoru i tlenu, później emituje fale radiowe które po trasie znajdują na wspomniane atomy i na skutek zjawiska rezonansu komputer wynajduje dane o budowie organizmu, stworzyć dokładny obraz. Fale radiowe czy pole magnetyczne nie są niezdrowe. Większe ryzyko niesie prześwietlenie RTG.
Badanie zmusza do dyscypliny i cierpliwości od pacjenta, ale w zamian daje dokładny obraz o wartości diagnostycznej. Rezonans magnetyczny warszawa może być przeprowadzany bez limitów, jedynie stanowić może niebezieczeństwo dla osób z rozrusznikiem serca albo różnymi metalowymi elementami w organizmie, które stanowią przeciwwskazania do rezonansu. Stąd bardzo ważny jest wywiad i udzielanie szczerych odpowiedzi przed każdym wykonywanym badaniem albo zabiegiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *