Zastosowanie wykrywacza kłamstw w medycynie

Zastosowanie wykrywacza kłamstw w medycynie

Czy wykrywacz kłamstw to urządzenie, które sprawdzi się tylko w wykrywaniu przestępców i w sprawach sądowych? Okazuje się, że nie. Wykrywacz kłamstw ma o wiele szersze zastosowanie i może przydać się osobom, które prowadzą badania dotyczące psychofizjologicznych reakcji organizmu.

Wykrywacz kłamstw – co to takiego?

Wykrywacz kłamstw to potoczne określenie wariografu, zwane także poligrafem. Jest to urządzenie elektroniczne wyposażone w specjalne czujniki, które umieszcza się odpowiednio na poszczególnych częściach ciała. W następstwie pewnych bodźców urządzenie jest w stanie wychwycić i zarejestrować parametry różnego typu reakcji fizjologicznych organizmu.

Badania z wykorzystaniem wariografu

Samo badanie polega na zadawaniu pytań przez biegłego. Badany musi odpowiadać na nie jednym słowem – tak lub nie. W następstwie tego wariografem rejestruje, jak organizm reaguje na zadawane pytania. Przede wszystkim mowa tutaj o rejestracji takich parametrów jak ciśnienie, tętno, tempo https://www.wariograf.com.pl/gdansk oddechu, czy rytm bicia serca i potliwość. Zmiany możemy zaobserwować w sytuacji, gdy w pamięci badanego zostaną wyszukane wspomnienia lub emocje związane z przedmiotem badania. Co ciekawe, badany na wyniki testu nie ma żadnego wpływu. To, co wysyła mózg, jest niezależne od jego woli. Aby jednak badanie mogło przynieść pożądane efekty, muszą być spełnione pewne warunki. Przede wszystkim osoba poddawana badaniu musi być zdrowa, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Przeciwwskazaniami do badania są niektóre schorzenia serca, zaburzenia neurologiczne, uzależnienia od alkoholu i narkotyków. Również niewskazane są badania u osób z chorobami psychicznymi, upośledzeniem umysłowym, czy innego typu zaburzeniami. Co więcej, osoba poddawana badaniu nie może wiedzieć, co jest przedmiotem badania. Jeśli osoby trzecie ją o tym poinformują, testy mogą wyjść sfałszowane, a badanie nieskuteczne. Kluczem do sukcesu jest również dobra interpretacja wyników. W tym celu może być potrzebne wsparcie ze strony eksperta, który ma doświadczenie w przeprowadzaniu tego typu badań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *